View IISA Event

IISA GB Championships

Sat, 24 Feb 2018 - Sun, 25 Feb 2018

Event Venue:Hatfield Outdoor Activity Centre
Country:England
Country Association:Great Britain
World Champs:No
National Champs:Yes
ICE SWIMMING
World Cup Event:
No
Medical Officer:Duncan Marlow
IISA Official:Jonty Warneken
Event Director:Kate Steels-Fryatt
Water Temperature:3.60°C
Air Temperature:4.80°C
Wind Speed:18.0 km/h
Wind Chill:1.1°C
Course:Pool
Fresh/Salt Water:Fresh Water
Event Website:iceswimming.co.uk
Contact Name:Kate Steels-Fryatt
Event Brochure:[VIEW BROCHURE]
Event Distances:9 distances
Payment Link:CLICK HERE
Payment Details:

Please pay via Paypal

paypal.me/IISAGB


EVENT SWIM RECORDS

SORT BY FIRST NAME / TEAM

  1. 1000m Freestyle   (1KM)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    AR ER WR WC Qualify
    1 James Leitch Great Britain Great Britain 42 13:20:21   ER      
    2 Rory Fitzgerald Great Britain Great Britain 59 14:34:19 AR        
    3 Jade Perry Great Britain Great Britain 35 14:55:10   ER      
    4 Caroline Saxon Great Britain Great Britain 26 15:04:10          
    5 Heidi Brice Great Britain Great Britain 21 15:27:09          
    6 Theo Pearson Great Britain Great Britain 32 15:51:10          
    7 Ram Barkai South Africa South Africa 60 16:13:44          
    8 Wendy Figures Great Britain Great Britain 52 16:46:34          
    9 Simon Porter Great Britain Great Britain 44 17:03:28          
    10 Alistair Bell Great Britain Great Britain 31 17:11:44          
    11 Shaun Hales Great Britain Great Britain 32 17:29:59          
    12 Paddy Bond Ireland Ireland 38 17:34:53          
    13 Kate Steels-Fryatt Great Britain Great Britain 48 17:40:36          
    14 Paul White Great Britain Great Britain 54 17:57:57          
    15 Heather Massey Great Britain Great Britain 38 18:14:13          
    16 Catherine Hartle Great Britain Great Britain 59 18:15:50 AR        
    17 Jonathan Coe Great Britain Great Britain 65 18:30:24          
    18 Nick Hungerford Australia Australia 57 18:44:25          
    19 Andrey Zamyslov Russian Federation Russian Federation 45 18:46:02          
    20 Andrea Startin Great Britain Great Britain 43 18:49:41          
    21 Cath Pendleton Great Britain Great Britain 45 19:39:25          
    22 Mark Guest Great Britain Great Britain 48 19:39:59          
    23 David Coleman New Zealand New Zealand 60 19:51:09          
    24 Andrew Ainge Great Britain Great Britain 47 19:56:22          
    25 Alison Howard Great Britain Great Britain 36 20:22:75          
    26 Erin Hope Great Britain Great Britain 19 20:32:03          
    27 Claire Bustin Great Britain Great Britain 45 20:45:21          
    28 Aleksandr Brylin Russian Federation Russian Federation 41 20:49:41          
    29 Matthew Johnston Great Britain Great Britain 53 20:50:06          
    30 Nicholas Hinde Great Britain Great Britain 51 20:53:43          
    31 Sarah Taylor Great Britain Great Britain 53 21:14:23          
    32 Michelle Leach Great Britain Great Britain 49 21:19:57          
    33 Viki Brice Great Britain Great Britain 49 21:29:06          
    34 Oliver Downing Great Britain Great Britain 28 21:36:34          
    35 Debbie Wayman Great Britain Great Britain 55 22:27:00          
    36 John Dyer Great Britain Great Britain 58 22:37:35          
    37 Andrea Hawkins Great Britain Great Britain 53 23:38:18          
    38 Nigel Robertson Great Britain Great Britain 49 23:50:08          
    39 Mike Alexander Great Britain Great Britain 55 23:53:59          
    40 Rafael Oya Great Britain Great Britain 61 23:56:42          
    41 Paula Cherriman Great Britain Great Britain 51 -         NS
    42 Ele Jump Great Britain Great Britain 32 -         NS
    43 Mark Gardner Great Britain Great Britain 39 -         NS
    44 Jane Mulderrig Great Britain Great Britain 46 -         NS
    45 Tom Oldfield Great Britain Great Britain 66 -         NS
    46 Stuart Hinde Great Britain Great Britain 54 -         DNF
    AR = Age-Group RecordER = Swim Event RecordWR = World RecordWC = World Championship RecordDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  2. 500m Freestyle   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Rory Fitzgerald Great Britain Great Britain 60 06:49:78  
    2 Caroline Saxon Great Britain Great Britain 27 07:03:63  
    3 Ram Barkai South Africa South Africa 60 07:48:65  
    4 Theo Pearson Great Britain Great Britain 32 07:49:19  
    5 Philip Jackson Great Britain Great Britain 50 08:07:87  
    6 Andrey Zamyslov Russian Federation Russian Federation 45 08:25:65  
    7 Robyn Dyson Great Britain Great Britain 16 08:29:00  
    8 Kate Steels-Fryatt Great Britain Great Britain 48 08:31:75  
    9 Catherine Hartle Great Britain Great Britain 60 08:38:13  
    10 Caroline Baldwin Great Britain Great Britain 48 08:47:72  
    11 Jonathan Coe Great Britain Great Britain 65 08:55:89  
    12 Oliver Downing Great Britain Great Britain 29 09:00:56  
    13 Simon Sharp Great Britain Great Britain 45 09:03:59  
    14 Hywel Davies Great Britain Great Britain 49 09:13:38  
    15 Aleksandr Brylin Russian Federation Russian Federation 41 09:41:03  
    16 Andrea Hawkins Great Britain Great Britain 54 10:46:11  
    17 William Davies Great Britain Great Britain 34 11:07:15  
    18 Julie Lloyd Great Britain Great Britain 59 11:32:81  
    19 Deb Tyler Great Britain Great Britain 58 11:52:62  
    20 David Barlow Great Britain Great Britain 56 12:01:69  
    21 Heather Gould Great Britain Great Britain 56 12:52:25  
    22 Ray Smith Great Britain Great Britain 51 - NS
    23 Wil Valovin Great Britain Great Britain 44 - NS
    24 James Leitch Great Britain Great Britain 43 - NS
    25 Gillian Martin Great Britain Great Britain 51 - NS
    26 Jane Sendall Great Britain Great Britain 46 - NS
    27 Kristopher Twyman Great Britain Great Britain 31 - NS
    28 Jane Mulderrig Great Britain Great Britain 46 - NS
    29 Shaun Hales Great Britain Great Britain 32 - NS
    30 Cath Pendleton Great Britain Great Britain 46 - DQ
    SORTED BY SWIM TIMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  3. 100m Freestyle   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Paul Fowler Great Britain Great Britain 47 01:07:71  
    2 Jade Perry Great Britain Great Britain 36 01:09:97  
    3 Rory Fitzgerald Great Britain Great Britain 60 01:10:25  
    4 Caroline Saxon Great Britain Great Britain 27 01:10:59  
    5 Simon Porter Great Britain Great Britain 45 01:13:03  
    6 Andrey Zamyslov Russian Federation Russian Federation 45 01:13:18  
    7 Lea Ball Great Britain Great Britain 30 01:14:28  
    8 Martin Ball Great Britain Great Britain 40 01:18:03  
    9 Kristopher Twyman Great Britain Great Britain 31 01:18:21  
    10 Paddy Bond Ireland Ireland 38 01:19:12  
    11 Nick Hungerford Australia Australia 57 01:20:07  
    12 Hannah Litchfield Great Britain Great Britain 28 01:20:19  
    13 Ram Barkai South Africa South Africa 60 01:20:69  
    14 Theo Pearson Great Britain Great Britain 32 01:20:75  
    15 Katie Stansfield-Tyler Great Britain Great Britain 18 01:25:00  
    16 James Reid Great Britain Great Britain 37 01:33:63  
    17 Graeme Flitcroft Great Britain Great Britain 37 01:37:28  
    18 Sarah Taylor Great Britain Great Britain 53 01:39:50  
    19 Ellen Taylor Great Britain Great Britain 22 01:42:13  
    20 Fiona Barras Great Britain Great Britain 59 01:53:85  
    21 Pat Cooke-Rogers Great Britain Great Britain 61 02:02:31  
    22 Deb Tyler Great Britain Great Britain 58 02:10:00  
    23 Victorine McFarlane Great Britain Great Britain 61 02:23:47  
    24 Heather Gould Great Britain Great Britain 56 02:29:03  
    25 Gillian Martin Great Britain Great Britain 51 - NS
    26 Ray Smith Great Britain Great Britain 51 - NS
    27 Jane Sendall Great Britain Great Britain 46 - NS
    28 Jonathan Coe Great Britain Great Britain 65 - NS
    29 Mike Alexander Great Britain Great Britain 56 - NS
    SORTED BY SWIM TIMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  4. 50m Freestyle   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Paul Fowler Great Britain Great Britain 47 00:31:18  
    2 Caroline Saxon Great Britain Great Britain 27 00:31:34  
    3 Martin Edwards Great Britain Great Britain 56 00:33:09  
    4 Erin Clarke Great Britain Great Britain 17 00:33:69  
    5 Kristopher Twyman Great Britain Great Britain 31 00:34:16  
    6 Nick Hungerford Australia Australia 57 00:34:88  
    7 Catherine Atkinson Uzbekistan Uzbekistan 34 00:35:56  
    8 Hannah Litchfield Great Britain Great Britain 28 00:35:75  
    9 Stephen Tyler Great Britain Great Britain 54 00:35:75  
    10 James Reid Great Britain Great Britain 37 00:38:47  
    11 Simon Sharp Great Britain Great Britain 45 00:38:53  
    12 Katie Stansfield-Tyler Great Britain Great Britain 18 00:39:50  
    13 Michelle Leach Great Britain Great Britain 49 00:39:94  
    14 Ellen Taylor Great Britain Great Britain 22 00:44:07  
    15 Fiona Barras Great Britain Great Britain 59 00:48:94  
    16 Aleksandr Brylin Russian Federation Russian Federation 41 00:50:72  
    17 David Barlow Great Britain Great Britain 56 00:53:60  
    18 Deb Tyler Great Britain Great Britain 58 00:57:75  
    19 Victorine McFarlane Great Britain Great Britain 61 01:03:75  
    20 Ray Smith Great Britain Great Britain 51 - NS
    21 Victoria Brylina Russian Federation Russian Federation 42 - NS
    22 Shaun Hales Great Britain Great Britain 32 - NS
    23 Ram Barkai South Africa South Africa 60 - NS
    SORTED BY SWIM TIMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  5. 50m Breaststroke   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Greg Clarke Great Britain Great Britain 46 00:39:03  
    2 Simon Porter Great Britain Great Britain 45 00:40:31  
    3 Aleksandr Brylin Russian Federation Russian Federation 41 00:43:19  
    4 Stephen Tyler Great Britain Great Britain 54 00:43:81  
    5 Matthew Johnston Great Britain Great Britain 53 00:45:28  
    6 Wendy Figures Great Britain Great Britain 52 00:45:59  
    7 Heather Massey Great Britain Great Britain 38 00:46:78  
    8 Claire Bustin Great Britain Great Britain 45 00:47:25  
    9 Corrie Robertson Great Britain Great Britain 34 00:52:84  
    10 Bryn Dymott Great Britain Great Britain 55 00:53:19  
    11 Ellen Taylor Great Britain Great Britain 22 00:54:03  
    12 Sarah Cummings Great Britain Great Britain 31 01:00:16  
    13 David Barlow Great Britain Great Britain 56 01:02:59  
    14 Caroline Smithson Great Britain Great Britain 54 01:11:03  
    15 Deb Tyler Great Britain Great Britain 58 01:19:00  
    16 Oliver Downing Great Britain Great Britain 29 - NS
    17 Victoria Brylina Russian Federation Russian Federation 42 - NS
    18 Colin Cowles Great Britain Great Britain 52 - NS
    19 Jane Sendall Great Britain Great Britain 46 - NS
    20 Hannah Litchfield Great Britain Great Britain 28 - NS
    21 Suzie Cooper Great Britain Great Britain 48 - NS
    SORTED BY SWIM TIMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  6. 50m Butterfly   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Jessica Hather Great Britain Great Britain 17 00:34:97  
    2 Andrey Zamyslov Russian Federation Russian Federation 45 00:37:91  
    3 Paddy Bond Ireland Ireland 38 00:38:44  
    4 Robyn Dyson Great Britain Great Britain 16 00:38:81  
    5 Hannah Litchfield Great Britain Great Britain 28 00:40:84  
    6 Heather Massey Great Britain Great Britain 38 00:43:06  
    7 James Leitch Great Britain Great Britain 43 - NS
    8 Ray Smith Great Britain Great Britain 51 - NS
    9 Colin Cowles Great Britain Great Britain 52 - NS
    10 Erin Hope Great Britain Great Britain 19 - DNF
    SORTED BY SWIM TIMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  7. 100m Individual Medley   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Martin Edwards Great Britain Great Britain 56 01:21:44  
    2 Greg Clarke Great Britain Great Britain 46 01:23:50  
    3 Andrey Zamyslov Russian Federation Russian Federation 45 01:28:75  
    4 Heidi Brice Great Britain Great Britain 21 01:29:78  
    5 Paddy Bond Ireland Ireland 38 01:31:06  
    6 Wendy Figures Great Britain Great Britain 52 01:35:97  
    7 Heather Massey Great Britain Great Britain 38 01:40:75  
    8 Erin Hope Great Britain Great Britain 19 01:47:12  
    9 James Reid Great Britain Great Britain 37 01:47:90  
    10 Ellen Taylor Great Britain Great Britain 22 01:54:66  
    11 Viki Brice Great Britain Great Britain 49 01:55:06  
    12 Simon Porter Great Britain Great Britain 45 - NS
    13 Hannah Litchfield Great Britain Great Britain 28 - DNF
    SORTED BY SWIM TIMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  8. 4 x 50m Mixed Freestyle Relay   (RELAY)
      Team Name Team Captain Team
    Swimmer 2
    Team
    Swimmer 3
    Team
    Swimmer 4
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Lobster Squad UK Great Britain Martin Ball Paul Fowler Jade Perry Lea Ball 02:12:47  
    2 SYS Blue Tits Great Britain Katie Stansfield-T... Stephen Tyler Philip Jackson Greg Clarke 02:25:25  
    3 YOS Twirl Great Britain Robyn Dyson Simon Porter Andrea Startin Jim Lafferty 02:26:50  
    4 SYS Incommunicado Great Britain Barry Jones Ray Smith Erin Clarke Jessica Hather 02:31:15  
    5 YOS Cream Eggs Great Britain Wendy Figures Mark Gardner Caroline Baldwin Theo Pearsons 02:34:69  
    6 YOS Twix Great Britain Paul Powell Sarah Powell Michelle Millard Martyn Leadbeater 02:49:88  
    7 Team Vigour 1 Great Britain David Barlow Bryn Dymott Julie Lloyd Laura Ormiston 03:08:91  
    8 The Chosen Frozen Great Britain Victoria Leeson Peter Harltey Andrew Ainge Ann Chivers 03:09:97  
    9 YOS Team crunchy Great Britain Jane Mulderrig Sarah Jarman Tom Oldfield Pat Cooke-Rodgers 03:17:88  
    10 Legion Multisports Great Britain Andy Butler Richard Royal Angela Khudonazarova Allison Cuthberstson 03:55:79  
    11 SYS Brave Souls Great Britain Jeanette Castelbra... Ruth Elias Deb Tyler Simon Wailing 04:06:72  
    12 Chilly Dippers Great Britain Donna Livingstone Izzy Fisher Catherine Atkinson Chris Greenwood - NS
    13 International Relay Russian Federation Andrey Zamyslov Chenxu Zhang Guangping Gao TBC - NS
    14 Brylin Family Russian Federation Aleksandr Brylin Iarslav Brylin Victoriia Brylin Danil Brylin - NS
    SORTED BY SWIM TIMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  9. 4 x 25m Relay Fun Swim   (RELAY)
      Team Name Team Captain Team
    Swimmer 2
    Team
    Swimmer 3
    Team
    Swimmer 4
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 IISA GB Board Great Britain Jonty Warneken Cath Pendleton Andrea Startin Rory Fitzgerald 01:11:91  
    2 YOS Great Britain Theo Pearson Jane Mulderrig Nichola Pearson Sally Buck 01:36:71  
    3 The Icebusters Great Britain Stuart Hinde Fiona Sherburn Vanessa Jane Andrew Ainge 01:45:63  
    4 Reservoir Frogs Great Britain Ann Slack Mick O\\\\\\\\\\\\... Caroline Smithson Sarah Cummings 01:57:44  
    5 Brylin Family Russian Federation Aleksandr Brylin Iarslav Brylin Victoriia Brylin Danil Brylin - NS
    6 International Relay Russian Federation Andrey Zamyslov Chenxu Zhang Guangping Guo TBC - NS
    SORTED BY SWIM TIMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
Click a swim distance above to view the swim times for that distance

Language »

Login

Register | Lost your password?