View IISA Event

IISA GB Championships

Sat, 24 Feb 2018 - Sun, 25 Feb 2018

Event Venue:Hatfield Outdoor Activity Centre
Country:England
Country Association:Great Britain
World Champs:No
National Champs:Yes
ICE SWIMMING
World Cup Event:
No
Medical Officer:Duncan Marlow
IISA Official:Jonty Warneken
Event Director:Kate Steels
Water Temperature:3.60°C
Air Temperature:4.80°C
Wind Speed:18.0 km/h
Wind Chill:1.1°C
Course:Pool
Fresh/Salt Water:Fresh Water
Event Website:iceswimming.co.uk
Contact Name:Kate Steels-Fryatt
Event Brochure:[VIEW BROCHURE]
Event Distances:9 distances
Payment Link:CLICK HERE
Payment Details:

Please pay via Paypal

paypal.me/IISAGB


EVENT SWIM RECORDS

SORT BY SWIM TIME

  1. 1000m Freestyle   (1KM)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    AR ER WR WC Qualify
    1 Aleksandr Brylin Russian Federation Russian Federation 41 20:49:41          
    2 Alison Howard Great Britain Great Britain 36 20:22:75          
    3 Alistair Bell Great Britain Great Britain 31 17:11:44          
    4 Andrea Hawkins Great Britain Great Britain 53 23:38:18          
    5 Andrea Startin Great Britain Great Britain 43 18:49:41          
    6 Andrew Ainge Great Britain Great Britain 47 19:56:22          
    7 Andrey Zamyslov Russian Federation Russian Federation 45 18:46:02          
    8 Caroline Saxon Great Britain Great Britain 26 15:04:10          
    9 Cath Pendleton Great Britain Great Britain 45 19:39:25          
    10 Catherine Hartle Great Britain Great Britain 59 18:15:50 AR        
    11 Claire Bustin Great Britain Great Britain 45 20:45:21          
    12 David Coleman New Zealand New Zealand 60 19:51:09          
    13 Debbie Wayman Great Britain Great Britain 55 22:27:00          
    14 Ele Jump Great Britain Great Britain 32 -         NS
    15 Erin Hope Great Britain Great Britain 19 20:32:03          
    16 Heather Massey Great Britain Great Britain 38 18:14:13          
    17 Heidi Brice Great Britain Great Britain 21 15:27:09          
    18 Jade Perry Great Britain Great Britain 35 14:55:10   ER      
    19 James Leitch Great Britain Great Britain 42 13:20:21   ER      
    20 Jane Mulderrig Great Britain Great Britain 46 -         NS
    21 John Dyer Great Britain Great Britain 58 22:37:35          
    22 Jonathan Coe Great Britain Great Britain 65 18:30:24          
    23 Kate Steels Great Britain Great Britain 48 17:40:36          
    24 Mark Guest Great Britain Great Britain 48 19:39:59          
    25 Mark Gardner Great Britain Great Britain 39 -         NS
    26 Matthew Johnston Great Britain Great Britain 53 20:50:06          
    27 Michelle Leach Great Britain Great Britain 49 21:19:57          
    28 Mike Alexander Great Britain Great Britain 55 23:53:59          
    29 Nicholas Hinde Great Britain Great Britain 51 20:53:43          
    30 Nick Hungerford Australia Australia 57 18:44:25          
    31 Nigel Robertson Great Britain Great Britain 49 23:50:08          
    32 Oliver Downing Great Britain Great Britain 28 21:36:34          
    33 Paddy Bond Ireland Ireland 38 17:34:53          
    34 Paul White Great Britain Great Britain 54 17:57:57          
    35 Paula Cherriman Great Britain Great Britain 51 -         NS
    36 Rafael Oya Great Britain Great Britain 61 23:56:42          
    37 Ram Barkai South Africa South Africa 60 16:13:44          
    38 Rory Fitzgerald Great Britain Great Britain 59 14:34:19 AR        
    39 Sarah Taylor Great Britain Great Britain 53 21:14:23          
    40 Shaun Hales Great Britain Great Britain 32 17:29:59          
    41 Simon Porter Great Britain Great Britain 44 17:03:28          
    42 Stuart Hinde Great Britain Great Britain 54 -         DNF
    43 Theo Pearson Great Britain Great Britain 32 15:51:10          
    44 Tom Oldfield Great Britain Great Britain 66 -         NS
    45 Viki Brice Great Britain Great Britain 49 21:29:06          
    46 Wendy Figures Great Britain Great Britain 52 16:46:34          
    AR = Age-Group RecordER = Swim Event RecordWR = World RecordWC = World Championship RecordDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  2. 500m Freestyle   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Aleksandr Brylin Russian Federation Russian Federation 42 09:41:03  
    2 Andrea Hawkins Great Britain Great Britain 55 10:46:11  
    3 Andrey Zamyslov Russian Federation Russian Federation 46 08:25:65  
    4 Caroline Saxon Great Britain Great Britain 28 07:03:63  
    5 Caroline Baldwin Great Britain Great Britain 49 08:47:72  
    6 Cath Pendleton Great Britain Great Britain 47 - DQ
    7 Catherine Hartle Great Britain Great Britain 61 08:38:13  
    8 David Barlow Great Britain Great Britain 57 12:01:69  
    9 Deb Tyler Great Britain Great Britain 59 11:52:62  
    10 Gillian Martin Great Britain Great Britain 52 - NS
    11 Heather Gould Great Britain Great Britain 58 12:52:25  
    12 Hywel Davies Great Britain Great Britain 50 09:13:38  
    13 James Leitch Great Britain Great Britain 44 - NS
    14 Jane Mulderrig Great Britain Great Britain 48 - NS
    15 Jane Sendall Great Britain Great Britain 47 - NS
    16 Jonathan Coe Great Britain Great Britain 66 08:55:89  
    17 Julie Lloyd Great Britain Great Britain 60 11:32:81  
    18 Kate Steels Great Britain Great Britain 49 08:31:75  
    19 Kristopher Twyman Great Britain Great Britain 32 - NS
    20 Oliver Downing Great Britain Great Britain 30 09:00:56  
    21 Philip Jackson Great Britain Great Britain 51 08:07:87  
    22 Ram Barkai South Africa South Africa 61 07:48:65  
    23 Ray Smith Great Britain Great Britain 52 - NS
    24 Robyn Dyson Great Britain Great Britain 17 08:29:00  
    25 Rory Fitzgerald Great Britain Great Britain 61 06:49:78  
    26 Shaun Hales Great Britain Great Britain 34 - NS
    27 Simon Sharp Great Britain Great Britain 47 09:03:59  
    28 Theo Pearson Great Britain Great Britain 33 07:49:19  
    29 Wil Valovin Great Britain Great Britain 45 - NS
    30 William Davies Great Britain Great Britain 35 11:07:15  
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  3. 100m Freestyle   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Andrey Zamyslov Russian Federation Russian Federation 46 01:13:18  
    2 Caroline Saxon Great Britain Great Britain 28 01:10:59  
    3 Deb Tyler Great Britain Great Britain 59 02:10:00  
    4 Ellen Taylor Great Britain Great Britain 23 01:42:13  
    5 Fiona Barras Great Britain Great Britain 60 01:53:85  
    6 Gillian Martin Great Britain Great Britain 52 - NS
    7 Graeme Flitcroft Great Britain Great Britain 38 01:37:28  
    8 Hannah Litchfield Great Britain Great Britain 29 01:20:19  
    9 Heather Gould Great Britain Great Britain 58 02:29:03  
    10 Jade Perry Great Britain Great Britain 37 01:09:97  
    11 James Reid Great Britain Great Britain 39 01:33:63  
    12 Jane Sendall Great Britain Great Britain 47 - NS
    13 Jonathan Coe Great Britain Great Britain 66 - NS
    14 Katie Stansfield-Tyler Great Britain Great Britain 19 01:25:00  
    15 Kristopher Twyman Great Britain Great Britain 32 01:18:21  
    16 Lea Ball Great Britain Great Britain 31 01:14:28  
    17 Martin Ball Great Britain Great Britain 41 01:18:03  
    18 Mike Alexander Great Britain Great Britain 57 - NS
    19 Nick Hungerford Australia Australia 59 01:20:07  
    20 Paddy Bond Ireland Ireland 40 01:19:12  
    21 Pat Cooke-Rogers Great Britain Great Britain 63 02:02:31  
    22 Paul Fowler Great Britain Great Britain 48 01:07:71  
    23 Ram Barkai South Africa South Africa 61 01:20:69  
    24 Ray Smith Great Britain Great Britain 52 - NS
    25 Rory Fitzgerald Great Britain Great Britain 61 01:10:25  
    26 Sarah Taylor Great Britain Great Britain 54 01:39:50  
    27 Simon Porter Great Britain Great Britain 46 01:13:03  
    28 Theo Pearson Great Britain Great Britain 33 01:20:75  
    29 Victorine McFarlane Great Britain Great Britain 62 02:23:47  
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  4. 50m Freestyle   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Aleksandr Brylin Russian Federation Russian Federation 42 00:50:72  
    2 Caroline Saxon Great Britain Great Britain 28 00:31:34  
    3 Catherine Atkinson Uzbekistan Uzbekistan 35 00:35:56  
    4 David Barlow Great Britain Great Britain 57 00:53:60  
    5 Deb Tyler Great Britain Great Britain 59 00:57:75  
    6 Ellen Taylor Great Britain Great Britain 23 00:44:07  
    7 Erin Clarke Great Britain Great Britain 18 00:33:69  
    8 Fiona Barras Great Britain Great Britain 60 00:48:94  
    9 Hannah Litchfield Great Britain Great Britain 29 00:35:75  
    10 James Reid Great Britain Great Britain 39 00:38:47  
    11 Katie Stansfield-Tyler Great Britain Great Britain 19 00:39:50  
    12 Kristopher Twyman Great Britain Great Britain 32 00:34:16  
    13 Martin Edwards Great Britain Great Britain 57 00:33:09  
    14 Michelle Leach Great Britain Great Britain 50 00:39:94  
    15 Nick Hungerford Australia Australia 59 00:34:88  
    16 Paul Fowler Great Britain Great Britain 48 00:31:18  
    17 Ram Barkai South Africa South Africa 61 - NS
    18 Ray Smith Great Britain Great Britain 52 - NS
    19 Shaun Hales Great Britain Great Britain 34 - NS
    20 Simon Sharp Great Britain Great Britain 47 00:38:53  
    21 Stephen Tyler Great Britain Great Britain 55 00:35:75  
    22 Victoria Brylina Russian Federation Russian Federation 43 - NS
    23 Victorine McFarlane Great Britain Great Britain 62 01:03:75  
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  5. 50m Breaststroke   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Aleksandr Brylin Russian Federation Russian Federation 42 00:43:19  
    2 Bryn Dymott Great Britain Great Britain 57 00:53:19  
    3 Caroline Smithson Great Britain Great Britain 55 01:11:03  
    4 Claire Bustin Great Britain Great Britain 46 00:47:25  
    5 Colin Cowles Great Britain Great Britain 53 - NS
    6 Corrie Robertson Great Britain Great Britain 35 00:52:84  
    7 David Barlow Great Britain Great Britain 57 01:02:59  
    8 Deb Tyler Great Britain Great Britain 59 01:19:00  
    9 Ellen Taylor Great Britain Great Britain 23 00:54:03  
    10 Greg Clarke Great Britain Great Britain 47 00:39:03  
    11 Hannah Litchfield Great Britain Great Britain 29 - NS
    12 Heather Massey Great Britain Great Britain 39 00:46:78  
    13 Jane Sendall Great Britain Great Britain 47 - NS
    14 Matthew Johnston Great Britain Great Britain 54 00:45:28  
    15 Oliver Downing Great Britain Great Britain 30 - NS
    16 Sarah Cummings Great Britain Great Britain 32 01:00:16  
    17 Simon Porter Great Britain Great Britain 46 00:40:31  
    18 Stephen Tyler Great Britain Great Britain 55 00:43:81  
    19 Suzie Cooper Great Britain Great Britain 49 - NS
    20 Victoria Brylina Russian Federation Russian Federation 43 - NS
    21 Wendy Figures Great Britain Great Britain 53 00:45:59  
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  6. 50m Butterfly   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Andrey Zamyslov Russian Federation Russian Federation 46 00:37:91  
    2 Colin Cowles Great Britain Great Britain 53 - NS
    3 Erin Hope Great Britain Great Britain 21 - DNF
    4 Hannah Litchfield Great Britain Great Britain 29 00:40:84  
    5 Heather Massey Great Britain Great Britain 39 00:43:06  
    6 James Leitch Great Britain Great Britain 44 - NS
    7 Jessica Hather Great Britain Great Britain 18 00:34:97  
    8 Paddy Bond Ireland Ireland 40 00:38:44  
    9 Ray Smith Great Britain Great Britain 52 - NS
    10 Robyn Dyson Great Britain Great Britain 17 00:38:81  
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  7. 100m Individual Medley   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Andrey Zamyslov Russian Federation Russian Federation 46 01:28:75  
    2 Ellen Taylor Great Britain Great Britain 23 01:54:66  
    3 Erin Hope Great Britain Great Britain 21 01:47:12  
    4 Greg Clarke Great Britain Great Britain 47 01:23:50  
    5 Hannah Litchfield Great Britain Great Britain 29 - DNF
    6 Heather Massey Great Britain Great Britain 39 01:40:75  
    7 Heidi Brice Great Britain Great Britain 22 01:29:78  
    8 James Reid Great Britain Great Britain 39 01:47:90  
    9 Martin Edwards Great Britain Great Britain 57 01:21:44  
    10 Paddy Bond Ireland Ireland 40 01:31:06  
    11 Simon Porter Great Britain Great Britain 46 - NS
    12 Viki Brice Great Britain Great Britain 50 01:55:06  
    13 Wendy Figures Great Britain Great Britain 53 01:35:97  
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  8. 4 x 50m Mixed Freestyle Relay   (RELAY)
      Team Name Team Captain Team
    Swimmer 2
    Team
    Swimmer 3
    Team
    Swimmer 4
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Brylin Family Russian Federation Aleksandr Brylin Iarslav Brylin Victoriia Brylin Danil Brylin - NS
    2 Chilly Dippers Great Britain Donna Livingstone Izzy Fisher Catherine Atkinson Chris Greenwood - NS
    3 International Relay Russian Federation Andrey Zamyslov Chenxu Zhang Guangping Gao TBC - NS
    4 Legion Multisports Great Britain Andy Butler Richard Royal Angela Khudonazarova Allison Cuthberstson 03:55:79  
    5 Lobster Squad UK Great Britain Martin Ball Paul Fowler Jade Perry Lea Ball 02:12:47  
    6 SYS Blue Tits Great Britain Katie Stansfield-T... Stephen Tyler Philip Jackson Greg Clarke 02:25:25  
    7 SYS Brave Souls Great Britain Jeanette Castelbra... Ruth Elias Deb Tyler Simon Wailing 04:06:72  
    8 SYS Incommunicado Great Britain Barry Jones Ray Smith Erin Clarke Jessica Hather 02:31:15  
    9 Team Vigour 1 Great Britain David Barlow Bryn Dymott Julie Lloyd Laura Ormiston 03:08:91  
    10 The Chosen Frozen Great Britain Victoria Leeson Peter Harltey Andrew Ainge Ann Chivers 03:09:97  
    11 YOS Cream Eggs Great Britain Wendy Figures Mark Gardner Caroline Baldwin Theo Pearsons 02:34:69  
    12 YOS Team crunchy Great Britain Jane Mulderrig Sarah Jarman Tom Oldfield Pat Cooke-Rodgers 03:17:88  
    13 YOS Twirl Great Britain Robyn Dyson Simon Porter Andrea Startin Jim Lafferty 02:26:50  
    14 YOS Twix Great Britain Paul Powell Sarah Powell Michelle Millard Martyn Leadbeater 02:49:88  
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  9. 4 x 25m Relay Fun Swim   (RELAY)
      Team Name Team Captain Team
    Swimmer 2
    Team
    Swimmer 3
    Team
    Swimmer 4
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Brylin Family Russian Federation Aleksandr Brylin Iarslav Brylin Victoriia Brylin Danil Brylin - NS
    2 IISA GB Board Great Britain Jonty Warneken Cath Pendleton Andrea Startin Rory Fitzgerald 01:11:91  
    3 International Relay Russian Federation Andrey Zamyslov Chenxu Zhang Guangping Guo TBC - NS
    4 Reservoir Frogs Great Britain Ann Slack Mick O\\\\\\\\\\\\... Caroline Smithson Sarah Cummings 01:57:44  
    5 The Icebusters Great Britain Stuart Hinde Fiona Sherburn Vanessa Jane Andrew Ainge 01:45:63  
    6 YOS Great Britain Theo Pearson Jane Mulderrig Nichola Pearson Sally Buck 01:36:71  
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
Click a swim distance above to view the swim times for that distance

Choose Language:

Login

Register | Lost your password?