View IISA Event

Silbersee-Ice-Cup

Sat, 7 Dec 2019 - Sun, 8 Dec 2019

Event Venue:Silbersee Langenhagen
Country:Germany
Country Association:Germany
World Champs:No
National Champs:No
ICE SWIMMING
World Cup Event:
No
Medical Officer:Florian Battermann
IISA Official:Marcus Reineke
Event Director:Florian Battermann
Water Temperature:4.90°C
Air Temperature:8.50°C
Wind Speed:23.5 km/h
Wind Chill:5.2°C
Course:Open Water
Fresh/Salt Water:Fresh Water
Event Distances:9 distances

EVENT SWIM RECORDS

SORT BY SWIM TIME

  1. 1000m Freestyle   (1KM)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Albert Stienezen Netherlands Netherlands 55 20:34:29  
    2 Alexandre Fuzeau France France 54 23:26:79  
    3 Antje Mexner Germany Germany 51 18:54:65  
    4 Barbara Resch Germany Germany 50 19:22:85  
    5 Carsten Hilker Germany Germany 49 - DNF
    6 Elke Ortloff Germany Germany 67 22:53:77  
    7 Fergil Hesterman Netherlands Netherlands 27 15:30:35  
    8 Florian Battermann Germany Germany 46 19:29:75  
    9 Götz Paschen Germany Germany 52 23:00:01  
    10 Jessica Grasso United States United States 33 21:00:00  
    11 Kyra Wijnker Netherlands Netherlands 22 14:44:46  
    12 Marcus Reineke Germany Germany 50 16:49:72  
    13 Marcus Schmidt Germany Germany 36 23:24:15  
    14 Raymond Oosterbaan Netherlands Netherlands 43 17:33:91  
    15 Stefan Runge Germany Germany 52 15:33:35  
    16 Thorsten Ullrich-Stegemann Germany Germany 53 17:27:68  
    17 Tobias Prüßner Germany Germany 40 21:12:13  
    18 Ulf Karnikowski Germany Germany 34 17:46:67  
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  2. 500m Freestyle   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Albert Stienezen Netherlands Netherlands 55 09:11:34  
    2 Antje Mexner Germany Germany 51 09:07:31  
    3 Barbara Resch Germany Germany 50 09:23:63  
    4 Carsten Hilker Germany Germany 49 12:34:81  
    5 Elke Ortloff Germany Germany 67 10:56:06  
    6 Fergil Hesterman Netherlands Netherlands 27 07:34:28  
    7 Florian Battermann Germany Germany 46 09:34:29  
    8 Götz Paschen Germany Germany 52 09:36:85  
    9 Jessica Grasso United States United States 33 09:27:47  
    10 Jonathan Brase Germany Germany 17 07:26:57  
    11 Jürgen Genendsch Germany Germany 50 14:45:97  
    12 Kyra Wijnker Netherlands Netherlands 22 07:13:21  
    13 Rainer Brase Germany Germany 64 14:03:84  
    14 Rikke Danielsen Denmark Denmark 44 10:17:09  
    15 Stefan Runge Germany Germany 52 07:35:34  
    16 Thorsten Ullrich-Stegemann Germany Germany 53 08:35:37  
    17 Tina Deeken Germany Germany 43 10:20:25  
    18 Ulf Karnikowski Germany Germany 34 08:30:29  
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  3. 200m Freestyle   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Alexander Docter Netherlands Netherlands 50 04:29:78  
    2 Antje Mexner Germany Germany 51 - NS
    3 Barbara Resch Germany Germany 50 04:06:37  
    4 Elke Ortloff Germany Germany 67 04:29:36  
    5 Jessica Grasso United States United States 33 03:46:00  
    6 Jonathan Brase Germany Germany 17 - NS
    7 Rainer Brase Germany Germany 64 - NS
    8 Raymond Oosterbaan Netherlands Netherlands 43 03:06:51  
    9 Roel Janssen Netherlands Netherlands 18 03:11:52  
    10 Thorsten Ullrich-Stegemann Germany Germany 53 03:31:77  
    11 Tina Deeken Germany Germany 43 04:03:32  
    12 Ulf Karnikowski Germany Germany 34 03:24:32  
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  4. 100m Freestyle   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Alexander Docter Netherlands Netherlands 50 02:06:54  
    2 Antje Mexner Germany Germany 51 01:46:47  
    3 Barbara Resch Germany Germany 50 01:52:74  
    4 Elke Ortloff Germany Germany 67 02:08:64  
    5 Jonathan Brase Germany Germany 17 01:23:80  
    6 Marcus Reineke Germany Germany 50 01:30:72  
    7 Nils Rudolph Germany Germany 26 02:01:72  
    8 Rainer Brase Germany Germany 64 02:25:18  
    9 Raymond Oosterbaan Netherlands Netherlands 43 01:23:44  
    10 Rikke Danielsen Denmark Denmark 44 01:47:95  
    11 Roel Janssen Netherlands Netherlands 18 01:28:69  
    12 Tina Deeken Germany Germany 43 01:58:53  
    13 Ulf Karnikowski Germany Germany 34 01:37:47  
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  5. 50m Freestyle   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Alexander Docter Netherlands Netherlands 50 00:51:05  
    2 Antje Mexner Germany Germany 51 00:44:05  
    3 Barbara Resch Germany Germany 50 00:44:70  
    4 Florian Battermann Germany Germany 46 00:44:07  
    5 Jonathan Brase Germany Germany 17 00:33:03  
    6 Lutz Birke Germany Germany 51 00:40:38  
    7 Nils Rudolph Germany Germany 26 00:41:03  
    8 Rainer Brase Germany Germany 64 00:47:05  
    9 Rikke Danielsen Denmark Denmark 44 00:42:09  
    10 Tina Deeken Germany Germany 43 00:48:07  
    11 Ulf Karnikowski Germany Germany 34 - NS
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  6. 100m Breaststroke   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Alexander Docter Netherlands Netherlands 50 02:39:46  
    2 Jonathan Brase Germany Germany 17 02:11:60  
    3 Nils Rudolph Germany Germany 26 02:11:00  
    4 Rainer Brase Germany Germany 64 02:57:77  
    5 Rikke Danielsen Denmark Denmark 44 02:06:79  
    6 Roel Janssen Netherlands Netherlands 18 01:43:17  
    7 Ulf Karnikowski Germany Germany 34 02:06:76  
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  7. 50m Breaststroke   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Jonathan Brase Germany Germany 17 - NS
    2 Marcus Reineke Germany Germany 50 00:48:50  
    3 Rainer Brase Germany Germany 64 - NS
    4 Rikke Danielsen Denmark Denmark 44 00:57:58  
    5 Roel Janssen Netherlands Netherlands 18 00:48:00  
    6 Ulf Karnikowski Germany Germany 34 00:59:78  
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  8. 50m Butterfly   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Antje Mexner Germany Germany 51 00:56:43  
    2 Barbara Resch Germany Germany 50 00:50:07  
    3 Elke Ortloff Germany Germany 67 01:10:35  
    4 Florian Battermann Germany Germany 46 00:42:30  
    5 Jessica Grasso United States United States 33 00:51:59  
    6 Jonathan Brase Germany Germany 17 - NS
    7 Raymond Oosterbaan Netherlands Netherlands 43 00:44:05  
    8 Rikke Danielsen Denmark Denmark 44 00:53:28  
    9 Roel Janssen Netherlands Netherlands 18 00:43:40  
    10 Ulf Karnikowski Germany Germany 34 - NS
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  9. 4 x 50m Mixed Freestyle Relay   (RELAY)
      Team Name Team Captain Team
    Swimmer 2
    Team
    Swimmer 3
    Team
    Swimmer 4
    Swim Time
    MM:SS:CC
    Qualify
    1 Eis bei Nordwest Germany Stefan Runge Götz Paschen Britta Uhde Tina Deeken 02:54:80  
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
Click a swim distance above to view the swim times for that distance

Choose Language:

Login

Register | Lost your password?