View IISA Event

Silbersee-Ice-Cup

Sat, 7 Dec 2019 - Sun, 8 Dec 2019

ENTRY STATUS:OPEN
Event Venue:Silbersee Langenhagen
Country:Germany
Country Association:Germany
World Champs:No
National Champs:No
ICE SWIMMING
World Cup Event:
No
Medical Officer:Florian Battermann
IISA Official:Marcus Reineke
Event Director:Florian Battermann
Water Temperature:0.00°C
Air Temperature:0.00°C
Wind Speed:0.0 km/h
Wind Chill:0.0°C
Course:Open Water
Fresh/Salt Water:Fresh Water
Event Distances:9 distances

EVENT SEEDING TIMES

  1. 1000m Freestyle   (1KM)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Seed Time
    MM:SS
    Heat Heat
    1 Albert Stienezen Netherlands Netherlands 54 19:00 0 0
    2 Alexandre Fuzeau France France 53 22:00 0 0
    3 Antje Mexner Germany Germany 50 21:00 0 0
    4 Barbara Resch Germany Germany 49 25:00 0 0
    5 Carsten Hilker Germany Germany 48 20:00 0 0
    6 Elke Ortloff Germany Germany 66 21:30 0 0
    7 Fergil Hesterman Netherlands Netherlands 26 12:38 0 0
    8 Florian Battermann Germany Germany 45 18:00 0 0
    9 Jessica Grasso United States United States 32 18:00 0 0
    10 Kyra Wijnker Netherlands Netherlands 21 14:07 0 0
    11 Marcus Schmidt Germany Germany 35 20:00 0 0
    12 Marcus Reineke Germany Germany 50 17:00 0 0
    13 Raymond Oosterbaan Netherlands Netherlands 42 15:00 0 0
    14 Stefan Runge Germany Germany 52 16:30 0 0
    15 Thorsten Ullrich-Stegemann Germany Germany 53 17:00 0 0
    16 Tobias Prüßner Germany Germany 39 20:00 0 0
    17 Ulf Karnikowski Germany Germany 33 17:00 0 0
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  2. 500m Freestyle   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Seed Time
    MM:SS
    Heat Heat
    1 Albert Stienezen Netherlands Netherlands 54 08:30 0 0
    2 Antje Mexner Germany Germany 50 09:00 0 0
    3 Barbara Resch Germany Germany 49 08:30 0 0
    4 Carsten Hilker Germany Germany 48 10:00 0 0
    5 Elke Ortloff Germany Germany 66 11:00 0 0
    6 Fergil Hesterman Netherlands Netherlands 26 06:08 0 0
    7 Florian Battermann Germany Germany 45 09:00 0 0
    8 Jessica Grasso United States United States 32 09:00 0 0
    9 Jürgen Genendsch Germany Germany 49 13:00 0 0
    10 Kyra Wijnker Netherlands Netherlands 21 06:54 0 0
    11 Rikke Danielsen Denmark Denmark 43 08:34 0 0
    12 Stefan Runge Germany Germany 52 08:15 0 0
    13 Thorsten Ullrich-Stegemann Germany Germany 53 07:30 0 0
    14 Tina Deeken Germany Germany 42 11:14 0 0
    15 Ulf Karnikowski Germany Germany 33 07:45 0 0
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  3. 200m Freestyle   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Seed Time
    MM:SS
    Heat Heat
    1 Antje Mexner Germany Germany 50 03:50 0 0
    2 Barbara Resch Germany Germany 49 03:50 0 0
    3 Elke Ortloff Germany Germany 66 04:00 0 0
    4 Jessica Grasso United States United States 32 03:30 0 0
    5 Raymond Oosterbaan Netherlands Netherlands 42 02:30 0 0
    6 Roel Janssen Netherlands Netherlands 17 02:35 0 0
    7 Thorsten Ullrich-Stegemann Germany Germany 53 03:30 0 0
    8 Tina Deeken Germany Germany 42 03:21 0 0
    9 Ulf Karnikowski Germany Germany 33 02:47 0 0
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  4. 100m Freestyle   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Seed Time
    MM:SS
    Heat Heat
    1 Antje Mexner Germany Germany 50 01:50 0 0
    2 Barbara Resch Germany Germany 49 01:48 0 0
    3 Elke Ortloff Germany Germany 66 02:00 0 0
    4 Marcus Reineke Germany Germany 50 01:30 0 0
    5 Nils Rudolph Germany Germany 25 01:30 0 0
    6 Raymond Oosterbaan Netherlands Netherlands 42 01:30 0 0
    7 Rikke Danielsen Denmark Denmark 43 01:40 0 0
    8 Roel Janssen Netherlands Netherlands 17 01:13 0 0
    9 Tina Deeken Germany Germany 42 01:50 0 0
    10 Ulf Karnikowski Germany Germany 33 01:29 0 0
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  5. 50m Freestyle   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Seed Time
    MM:SS
    Heat Heat
    1 Antje Mexner Germany Germany 50 00:50 0 0
    2 Barbara Resch Germany Germany 49 00:48 0 0
    3 Florian Battermann Germany Germany 45 00:40 0 0
    4 Lutz Birke Germany Germany 50 01:30 0 0
    5 Nils Rudolph Germany Germany 25 00:45 0 0
    6 Rikke Danielsen Denmark Denmark 43 00:40 0 0
    7 Tina Deeken Germany Germany 42 00:42 0 0
    8 Ulf Karnikowski Germany Germany 33 00:35 0 0
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  6. 100m Breaststroke   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Seed Time
    MM:SS
    Heat Heat
    1 Nils Rudolph Germany Germany 25 01:30 0 0
    2 Rikke Danielsen Denmark Denmark 43 01:50 0 0
    3 Roel Janssen Netherlands Netherlands 17 01:30 0 0
    4 Ulf Karnikowski Germany Germany 33 02:00 0 0
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  7. 50m Breaststroke   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Seed Time
    MM:SS
    Heat Heat
    1 Marcus Reineke Germany Germany 50 00:45 0 0
    2 Rikke Danielsen Denmark Denmark 43 00:50 0 0
    3 Roel Janssen Netherlands Netherlands 17 00:42 0 0
    4 Ulf Karnikowski Germany Germany 33 01:00 0 0
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  8. 50m Butterfly   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Seed Time
    MM:SS
    Heat Heat
    1 Antje Mexner Germany Germany 50 00:54 0 0
    2 Barbara Resch Germany Germany 49 01:00 0 0
    3 Elke Ortloff Germany Germany 66 01:10 0 0
    4 Florian Battermann Germany Germany 45 00:40 0 0
    5 Jessica Grasso United States United States 32 00:45 0 0
    6 Raymond Oosterbaan Netherlands Netherlands 42 00:35 0 0
    7 Rikke Danielsen Denmark Denmark 43 00:45 0 0
    8 Roel Janssen Netherlands Netherlands 17 00:00 0 0
    9 Ulf Karnikowski Germany Germany 33 00:50 0 0
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  9. 4 x 50m Mixed Freestyle Relay   (RELAY)
      Team Name Team Captain Team
    Swimmer 2
    Team
    Swimmer 3
    Team
    Swimmer 4
    Seeding
    MM:SS
    Heat Lane
    1 Eis bei Nordwest Germany Stefan Runge Götz Paschen Britta Uhde Tina Deeken 00:00 0 0
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
Click a swim distance above to view the swim times for that distance

Choose Language:

Login

Register | Lost your password?