View IISA Event

2. Hallstättersee Eisschwimmen

Sat, 1 Dec 2018

ENTRY STATUS:CLOSED
Event Venue:Obertraun
Country:Austria
Country Association:Austria
World Champs:No
National Champs:No
ICE SWIMMING
World Cup Event:
No
Medical Officer:Josef Köberl
IISA Official:Josef Köberl
Event Director:Josef Köberl
Water Temperature:0.00°C
Air Temperature:0.00°C
Wind Speed:0.0 km/h
Wind Chill:0.0°C
Course:Pool
Fresh/Salt Water:Fresh Water
Contact Name:Bernhard Höll
Contact Email:info@bernhardhoell.at
Event Distances:7 distances
Payment Link:CLICK HERE

EVENT SEEDING TIMES

  1. 1000m Freestyle   (1KM)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Seed Time
    MM:SS
    Heat Lane
    1 Birgit Bonauer Germany Germany 32 14:22 0 0
    2 Christian Schäfer Germany Germany 25 16:55 0 0
    3 Christof Wandratsch Germany Germany 51 12:11 0 0
    4 Chun Kong Mak Hong Kong Hong Kong 32 15:30 0 0
    5 Conny Prasser Germany Germany 42 17:00 0 0
    6 David Haslauer Austria Austria 22 20:02 0 0
    7 Hamza Bakircioglu Turkey Turkey 46 15:00 0 0
    8 Johannes Kapeller Austria Austria 43 22:00 0 0
    9 Josef Köberl Austria Austria 41 18:00 0 0
    10 Julia Wittig Germany Germany 39 12:44 0 0
    11 Kathrin Döring Germany Germany 54 21:00 0 0
    12 Markus Aschl Austria Austria 26 18:00 0 0
    13 Martin Kuchenmeister Germany Germany 49 18:30 0 0
    14 Mirka Novotná Czech Republic Czech Republic 54 30:00 0 0
    15 Philipp Tiefenbrunn Austria Austria 26 16:55 0 0
    16 Sven Elfferich Netherlands Netherlands 17 12:30 0 0
    17 Ulf Karnikowski Germany Germany 32 16:00 0 0
    18 Yasmine Pliessnig Austria Austria 21 17:43 0 0
    DNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  2. 500m Freestyle   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Seed Time
    MM:SS
    Heat Heat
    1 Johannes Kapeller Austria Austria 43 10:00 0 0
    2 Josef Köberl Austria Austria 41 09:00 0 0
    3 Lukáš Arbet Slovakia Slovakia 32 12:12 0 0
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  3. 200m Freestyle   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Seed Time
    MM:SS
    Heat Heat
    1 Johannes Kapeller Austria Austria 43 03:30 0 0
    2 Josef Köberl Austria Austria 41 05:00 0 0
    3 Kathrin Döring Germany Germany 54 04:00 0 0
    4 Lukáš Arbet Slovakia Slovakia 32 04:14 0 0
    5 Martin Kuchenmeister Germany Germany 49 03:00 0 0
    6 Sinne Lundgaard Denmark Denmark 52 04:00 0 0
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  4. 100m Freestyle   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Seed Time
    MM:SS
    Heat Heat
    1 Johannes Kapeller Austria Austria 43 01:40 0 0
    2 Lukáš Arbet Slovakia Slovakia 32 02:07 0 0
    3 Martin Kuchenmeister Germany Germany 49 01:00 0 0
    4 Sinne Lundgaard Denmark Denmark 52 01:50 0 0
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  5. 50m Freestyle   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Seed Time
    MM:SS
    Heat Heat
    1 Kathrin Döring Germany Germany 54 00:50 0 0
    2 Martin Kuchenmeister Germany Germany 49 00:30 0 0
    3 Sinne Lundgaard Denmark Denmark 52 00:50 0 0
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  6. 50m Breaststroke   (SOLO)
      Swimmer Name Country
    Association
    Age /
    Gender
    Seed Time
    MM:SS
    Heat Heat
    1 Johannes Kapeller Austria Austria 43 00:45 0 0
    2 Martin Kuchenmeister Germany Germany 49 00:45 0 0
    3 Sinne Lundgaard Denmark Denmark 52 01:00 0 0
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
  7. 4 x 50m Mixed Freestyle Relay   (RELAY)
      Team Name Team Captain Team
    Swimmer 2
    Team
    Swimmer 3
    Team
    Swimmer 4
    Seeding
    MM:SS
    Heat Lane
    SORTED BY FIRST NAMEDNF = Did Not FinishDQ = DisqualifiedNS = No Show
Click a swim distance above to view the swim times for that distance

Choose Language:

Login

Register | Lost your password?